Londýn pro běžného turistu

Pro tentokrát jsem udělala vyjímku a jen se svou mladší dcerou jsem vyrazila do Londýna tří-denní holčičí dobrodružství. Jak jste již pochopili z předchozích příspěvků, jsem zvyklá jezdit pouze s manželem a s autem, nicméně řízení vlevo a přejezd pod kanálem Lamanche mě odradilo.  Svou cestovatelskou duši jsem tedy vložila do společnosti Monatour a upřímně musím říct, že jsem byla velmi mile překvapená : )

Nicméně jsem to pořád já a tak jsem chtěla být na Londýn připravená a veškeré informace o místech, která nás mají čekat, jsem si zjistila dopředu. A protože jsem již zpátky plná dojmů a vychytávek, ráda se o ně s Vámi rozdělím. Nejdříve tedy popíšu takové ty praktické informace a pak doplním doporučení na hezká a příjemná místa, která jsem osobně poznala.

Přejezd přes kanál Lamanche

Jak jsem již říkala, do Anglie jsme se vypravila autobusem, který se měl na ostrov dostat pod kanálem Lamanche. Existuje ještě doprava trajektem přes průliv, je ale časově delší a to až o 1,5 hod. Jednou jsem jí také jela, není to vůbec špatné na zážitek, jen nesmíte být náchylní na mořské houpání. Jízda vlakem pod mořským dnem je ale dle mého komfortnější a jak jsem již psala, i rychlejší.Ve skutečnosti to funguje tak, že pokud se rozhodnete vyrazit osobním autem, musíte si nejdříve zarezervovat a zakoupit lístek na převoz vlakem na určitou hodinu. Pak, když dojedete do Calais, musíte nejdříve projít pasovou kontrolou. My jsme jen ukázaly pasy, striktní úředník se nás zeptal za jakým účelem jedeme do Británie a bylo to. Protože jsem měli dostatek času na rezervovaný čas, navštívili jsme místní bezcelní obchoďák, kde jsme využili nejen čisté toalety a umývárku, ale také free wifi na poslání zpráv domů.

IMG_20160520_073329

Když nadešla naše hodina přejezdu, šikovní řidiči najeli do kolony za ostatní autobusy a nasměrovali to do vlaku, kdy každý jednotlivý autobus měl jeden vagón a odděleni jsme byli řekněme ´´velkými kovovými vraty´´.  Najížděli jsme sice jako housátka a postupně jsme se za sebou zastavovali. Je  pro upřesnění – vlaky jsou pod průlivem zvoleny pro nejmenší riziko nehody. To, že jsme se rozjeli, jsme pocítili až zhruba po dvou minutách jízdy, protože jsme pohybovali tak nějak pouze do stran. A právě proto, že jsme tento pocit z běžné jízdy po silnici nepoznali, svitlo nám, že jsme již na cestě pod mořským dnem. Celé to trvalo cca půl hodiny, než jsme opět vyjeli na ranní sluníčko a již na anglicky mluvící půdu. Ještě bych ráda dodala, že během cesty můžete zůstat v autobuse nebo v autě, ale případně nouze jsou v každém vagónu i toalety.

Pohyb po Londýně

Budeme-li se bavit o hromadné dopravě, do které spadá v Londýně především metro a autobusy, dostanete se naprosto všude. Buď si můžete zakoupit jednotlivé lístky, mě se ale zdálo jednodušší pořídit se tzv. Travelcard a našemu průvodci také. Jde o papírový lístek pro dospělého za 8 liber a platí pro jeden den jak na metro tak i na autobusy tzv. double decker. Zakoupit se dá na každé stanici metra, v tom bych neviděla problém a k dispozici je také orientační plánek celého metra. Samotné metro se zdá jako obrovský labyrint s velkým množstvím stanic. Jen pro představu má 273 zastávek a 408km délky. Ano, vypadá to možná šíleně, lze se v něm ale velmi dobře orientovat. Na každé stanici, najdete orientační tabuli s barvou vaší linky a minimálně název poslední cílové stanice. Jen se nenechte odradit vzhledem stanic a vagónů samotných, celkově londýnské metro – tube, je nejstarší na světě a svůj život zahájilo, pro mě až neuvěřitelně, již v roce 1863!!! Při vstupu do metra si nechtě projet Váš lístek turniketem a při východu z cílové stanice to musíte udělat znovu. Rozhodnete-li se použít autobus, jen řidiči ukažte zakoupený lístek na ten správný den a pospíchejte do horního patra červeného autobusu! Jde nám přeci o zážitek….

 

Kde se najíst

No co Vám budu povídat, potřebovali jsme toho vidět co možná nejvíce a měli jsme na to jen 3 dny. Naše stravování se tedy smrsklo na Mekáč (já to nemusím, ale dceři chutnal hambáč za libru) a na sushi. To je momentálně v Londýně velmi populární a najdete spoustu míst s touto pochoutkou. Například cca 10ks jsem si kupovala za 3,5 libry a bylo opravdu výborné, samozřejmě se zázvorem, wasabi a sojovkou. Vybírat si můžete z mnoha druhů, které jsou na plastové mističce s víčkem, nemusíte sedět v restauraci. Jinak ale jakýkoliv fastfood je prakticky na každém kroku, možná bych řekla, že se střídá jen s kavárnami. My jsem si pak ale našli a oblíbili ještě jeden obchod s jídlem a to byl Mark´s and Spencer. Když proběhnete množstvím oblečení a dostanete až do oddělení ´´food´´, nebudete vědět, který polotovar si vybrat dříve a za relativně fajn kačky (pardón libry). Kdybyste ale hledali například hladkou mouku, měli by jste smůlu. …

Máte-li ale čas, určitě je fajn zklidnit se v hezké restauraci  a dát si nějakou dobrůtku. Obzvláště večer Londýn žije společenským životem a před restauracemi a ´´puby´´ se tísní velké množství lidí, kteří si stále mají co říct. Na mě to působilo, že se snad každý s každým musí znát, protože jsem neviděla žádné sólo skupinky. Každý držel v ruce skleničku a mluvil a mluvil a gestikuloval a zase mluvil a mluvil…….

 

Vstupné na turistické atrakce

No co si budeme povídat, nejlevnější to zrovna není, ale vidět se to prostě musí. Jediné co opravdu doporučuji, před cestou si vypište, které památky či muzea si přejete navštívit a pak se podívejte na jejich oficiální stránky. Neumíte-li anglicky, požádejte někoho kdo umí, opravdu se to vyplatí. Jen pro příklad – muzeum Madame Tussauds běžně stojí asi 36 liber, London Eye  27 liber. Celkem je to tedy 63 liber, když si ale tyto atrakce zakoupíte dohromady a online dopředu, zaplatíte pouze 39 liber. A to potěší… Nebudete-li si chtít zakoupit lístky on line, můžete i na místě, jen to bude o pár kaček dražší. Pořád se ale kombinované vstupné vyplatí a v nabídce je ještě Sea life, Shrekovo dobrodružství, Londýnské podsvětí a atd.

A co jsme viděli a třeba chcete vidět i vy…

Klasické památky

Je jasné, že pár dominant Londýna prostě vidět musíte. Ať už to začíná Big Benem, Tower Bridge, Tower of London a podobné. Ve zkratce Vám napíšu, co se líbilo nám a sami si pak rozhodněte, co si přejete vidět sami.

Big Ben

Big Ben je v podstatě pojmenování věže, na které je umístěn hlavní a největší zvon, který s naprostou přesností odbíjí každou hodinu. Je opravdu velkou dominantou Londýna a je prakticky nemožné jej nevidět ( i když nechcete). Osobně si myslím, že je nutností se k Big Benu podívat, už třeba jen proto, že jeho umístění je prakticky v centru, vedle Westminsterského paláce, kde zasedá parlament a od něj vede spousta ulic, které je nutné ve městě poznat.

Tower of London, Tower of Bridge

Tak tam jsme bohužel nebyli, šli jsme jen okolo : (

Nicméně vím, že se jedná o slavný Hrad u řeky Temže, který téměř 900 let vzbuzoval respekt. V dnešní době jseou v hradě uloženy korunovační klenoty a velká sbírka zbraní. Zajímavostí je, že na hradě by se mělo nacházel několik havranů, kteří mají přistřižená křídla. Dle pověsti totiž, když odletí, zhroutí se království.

Již podle názvu je patrné, že vedle hradu se nachází most Tower of Bridge, který je rovněž velmi slavný a opravdu impozantní. Má charakteristické dvě 60-ti metrové věže a když se po něm procházíte, připadáte si jako trpaslík mezi dvěma obry. Navíc pohled na pravý i levý břeh se Vám vryje do paměti a budete na něj mít dlouhou krásné vzpomínky.

Buckinghamský palác

Neboli sídlo královské rodiny, které vzbuzuje údiv a respekt zároveň. Sídlí v něm celá královská rodina se stále aktivní Alžbětou II. která palác používá i jako kancelář  a přijímá zde velmi vzácné návštěvy. Pro běžného smrtelníka je velmi zajímavá výměna stráží, která probíhá v pravé poledne, každý den. Před palácem se shromažďuje opravdu velká spousta lidí a doporučuji přijít včas, abyste z té podívané také něco měli. Je jedno, zda stojíte na pravé či levé straně, vojáci kráčejí na nádvoří paláce z obou stran. My jsme měli štěstí na (dle mého názoru) typického londýnského policistu, který sjednával pořádek už jen pouhým pohledem. A co teprve, když promluvil…

 

Picadilly Circus

Díváte-li se na současné anglické filmy, zcela jistě jste již tuto ´´křižovatku´´ viděli. Nachází se zde množství známých, i méně známých obchodů a restaurací a tomu všemu dominuje obrovský světelný panel. Troufám si ale říct, že oproti New Yourku nebo řadě asijských měst, je tohle jen taková malá kapička. Nicméně patří mezi známá místa.

DSCN6709

 

Hyde park

Velmi mi je sympatické, že opravdu velkou plochu Londýna zaujímají parky. My jsme jich sice navštívili více, ale příjemné vzpomínky máme právě na Hyde park. Sama si nedovedu představit, že by si u nás v Čáslavi někdo jen tak natáhl v parku karimatku a začal soustředěně cvičit. Stejně tak se mi líbily skupinky starších lidí posedávajících ve skupinkách a bylo na nich vidět, že si život stále hezky užívají : ) Maminky s dětičkami krmili labutě a kachny, sportovci různého věku běhali po cestách a všichni ostatní seděli na dekách, nebo jen tak na trávě  a užívali  si den.

Muzeum Madame Tussaud

Jak jsem již psala v úvodu, nejdříve si naplánujte, kam se chcete v Londýně opravdu podívat, protože návštěva takovýchto turistických atrakcí stojí nemalé peníze, ale dá se na nich výrazně ušetřit.

Jinak muzeum Madame Tussaud je sbírka voskových figurín známých žijících i legendárních lidí. Najdete zde slavné sportovce, herce, zpěváky, vědce, ale také třeba kompletní královskou rodinu. Toto muzeum Vás sice nic nenaučí, nicméně je to zajímavá podívaná, kdy například porovnáváte výšku herců a občas se nestačíte divit, jak jsou někteří malý vzrůstem. Nám se ale velmi líbilo 5D kino, které je součástí vstupenky. Ač nejsme fanoušci kresleného žánru, efekty byly velmi povedené : )

 

London eye – Londýnské oko

Když ´´ruské kolo´´, tak jedině v Londýně. Opět se jedná o turistickou atrakci, kdy by jste dopředu měli počítat s kombinovanou vstupenkou. V průběhu hezkého slunečného dne i počítejte s delší frontou, která ale vcelku rychle utíká, protože jedna kabinka pojme větší množství návštěvníků (cca 30). Nás tam bylo dohromady asi patnáct a výhled jsme měli parádní. Celé kolo je vysoké 135 m a patří mezi nejvyšší v Evropě. Výhled je vážně moc hezký, kdy vidíte celé nábřeží včetně slavného Big Benu a Westminsterského paláce. Celá jízda trvá 30 minut a i v nejvyšším bodě máte dostatek času na rozhlížení se.

 

Harrods  – obchodní dům v Londýně

Dcera tam nechtěla, protože jsme se dočetli, že dovnitř batůžkáři nesmějí. Já jsem ale měla touhu tento slavný obchodní dům navštívit a podařilo se mi ji přemluvit, že když nás hned u vchodu vykáží, rychle utečeme. Nestalo se tak, dovnitř jsme se bez problémů dostali a normálně jsme i prošli kolem ostrahy. Možná se to zdá fádní, já jsem ale nikdy nic podobného neviděla. V obchodním domě najdete jak luxusní zboží, které si koupí pouze hrstka z nás, ale i kvalitní zboží za běžně dostupné ceny. Co mě ale nesmírně zaujalo, byla prezentace a vnitřní prostory. Například schodiště bylo pojato v egyptském stylu a připomínalo mi to honosné prostory pyramidy. Dále každé obchodní oddělení bylo naaranžováno do jiného stylu, ovoce a zelenina působilo jako tržiště, parfumerie jako krásně navoněná zelená louka z pohádky atd. Nezajímalo mě prodávané zboží, obdivovala atmosféru. A co teprve ty toalety – to jsem opravdu nikde jinde neviděla…součástí bylo značkové mýdlo, následně značkový krém na ruce a možnost navonit se. To vše v osobní kabince.

Škoda jen, že dcera tam byla velmi nesvá a stále mě hnala pryč. Určitě toto místo navštivte, hned po památkách mě velmi zaujalo!!

 

Renáta Daňková

Autor: Renáta Daňková

Ahoj, jsem úplně normální ženská, která ráda ve svém volnu cestuje. Více než 20 let mám kamenný obchod v Čáslavi a k němu přibyl sportovní e-shop www.sport-d.cz. S mojí rodinou se snažíme žít aktivnějším životem a tak rádi vyrážíme na různá nová místa a tím pádem i dovolené si děláme akčnější. A protože si vždy dopředu sháním různé informace o lokalitě, kterou chceme navštívit, ráda se s Vámi o ně podělím…

2x komentováno u “Londýn pro běžného turistu


 • od Hanka - Odpověď

  Dobrý den,
  chystám se do Londýna s 10letou dcerou a nemuzu se nikde docist, jak dite, které ma metro zdarma projde turniketem? Nemohla byste mi poradit? Za sebe budu platit kreditní kartou, ale turniketem pry projde pouze jedna osoba, pry vstup není volny jak v metru v Praze.
  Děkuji
  H.

 • od Michal Dušek - Odpověď

  Je radost sledovat nadšení, s jakým popisuješ vaše cestování a taky hltat praktické rady. Člověk získává lepší přehled a šetří peněženku. Jen tak dál! 🙂

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.