Zaanse Schans – nádherný skanzen

V Holandsku je spousta míst, která prostě nesmíte nenavštívit. Mezi jedno takové se řadí i skanzen Zaanse Schans, neboli malá dobová vesnička s větrnými mlýny. V dnešní době, na přilákání turistů, je součástí ještě sýrárnavýrobna dřeváků. Ale všechno hezky popořádku…Skanzen se nachází zhruba 12 km severozápadně od hlavního města Amsterdamu a najdete v něm zhruba 6 větných mlýnů, které jsou zachovány v pefektním stavu a zdobí mnoho fotografií návštěvníků, kteří sem již zavítali.

první Albert

první Albert

Holandské mlýny

Holandské mlýny

Všechny jsou rozmístěny podél kanálu (jak jinak) a do některých je i povolen vstup. Ovšem abyste k těmto mlýnům došli, je třeba nejprve projít obydlenou částí této vesničky, kterou zdobí opravdu nádherné a zachovalé domečky. Je až s podivem, jak v těch malých místnůstkách doposud žijí lidé, máte spíše pocit, že jste navštívili nějakou pohádkovou vesničku ve filmových ateliérech. Samozřejmě i kdysi si museli lidé někde nakoupit a tak v jednom z domečků najdete vůbec první obchod společnosti Albert. Samotnou by mě zajímalo, jak by se kdysi tvářil majitel, kdyby jen tušil, jaká budoucnost ho čeká.

Tak trochu turistickou atrakcí je místní sýrárna. Ženy v dobových krojích Vám ukáží, jak se kdysi vyráběl sýr, dají Vám ochutnat a samozřejmě si zde vyrobené sýry můžete i zakoupit.

Sýrárna

Sýrárna

Je to jistě zážitek, možná bych to neměla psát, ale naprosto stejné sýry seženete i jinde za nižší peníz. Ale když už jste na dovolené a někdo se snaží Vás zaujmout, není od věci ho odměnit.

A co mě velice zaujalo, byla výroba dřeváků. Jak jistě víte, tato obuv je tak nějak symbolem holanďanů, ale řekněte sami, kdo z Vás ví, jak se taková bota tvoří. V místním muzeu a zároveň dílně Vám před očima jeden takový pár obuvi vyrobí.

Výroba dřeváku

Výroba dřeváku

Nejdříve jde o zevní opracování a potom pomocí dláta a mustru druhého dřeváku udělají i vnitřní část. To vše můžete vidět na videu níže. Jen bych chtěla upozornit na poslední část, kdy pán do nově vyrobené boty hluboce foukne a z dřeváku vyteče voda jako z kohoutku. Jde totiž o čerstvé dřevo, nic vysušeného a tento závěrečný efekt vážně stojí za to. Navíc si tuto botku za pouhé euro můžete koupit a zkusit si do něj ještě foukat sami….. Tato výrobna slouží také jako muzeum a tak se můžete pokochat obrovským množstvím bot, které až hraničí s recesí. Shlédnout můžete jak opravdu velmi staré botky, tak i dřeváky jako brusle, holinky, s podpatkem, s krajkou, ale i třeba jako vzorky světoznámých značek. Prostě jukněte na video.

A co říci závěrem? Určitě se tam jeďte podívat!!!!!  Vážně zdejší skanzen stojí za to a i kdyby Vás odrazoval turistický ruch, tak mi věřte, že pohoda ze zdejších domečků na Vás určitě dýchne.

Renáta Daňková

Autor: Renáta Daňková

Ahoj, jsem úplně normální ženská, která ráda ve svém volnu cestuje. Více než 20 let mám kamenný obchod v Čáslavi a k němu přibyl sportovní e-shop www.sport-d.cz. S mojí rodinou se snažíme žít aktivnějším životem a tak rádi vyrážíme na různá nová místa a tím pádem i dovolené si děláme akčnější. A protože si vždy dopředu sháním různé informace o lokalitě, kterou chceme navštívit, ráda se s Vámi o ně podělím…

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.