Italské Val di Fiemme v zimě

Stejně jako spousta dalších čechů, tak i my téměř každoročně vyrážíme na lyžovačku do Itálie. V žádném případě nechci hanit české hory, v létě do nich velmi ráda jezdím, ale jednoduše nejsou geograficky tak dobře položené, jako pohoří okolních států a nemohou nabídnout tolik km sjezdových nebo běžeckých tratí. V prvním roce jsme využili jedné cestovní kanceláře, ale velmi brzy jsme zjistili, že stejný a levnější  pobyt si umíme zařídit i sami. Jako nejoblíbenější se nám stalo středisko Val di Fiemme/Oberegen.

Obvykle volíme ubytování v residenci Lagorai (kterou ostatně nabízí spousta cestovek), ale můžete si vybrat i z jiných (odkaz ZDE). Pro nás bývá ideální pobyt na začátku ledna, kdy je za a) ubytování nejlevnější b) ceny permic jsou na vedlejší sezóně c) nebývá tolik lidí a za d) VŽDY MÁME SNÍH!!!! Sice se nám asi dvakrát stalo, že sníh byl víceméně jen na sjezdovce, ale ani jednou nebyla kvůli nedostatku žádná sjezdovka zavřená.

Zpět k ubytování – jak jsem již psala, my volíme residenci Lagorai, která prošlo velkou rekonstrukcí v roce 2012. Například apartmán pro 8 lidí nabízí plně vybavenou kuchyň s rozkládací postelí a televizí, dále 2 hezké místnosti(jedna s manželskou postelí a druhá se 4 postelemi) a dvě koupelny. Dále je k apartmánu k dispozici velký balkón, kde ranní káva s výhledem na Alpe Cermis skvěle chutná…. Po celý den je pro každého návštěvníka možnost jít si zaplavat nebo vyhřát se v sauně, zahrát si pinčes, jít si zaposilovat atd. a to vše zdarma.

Nakupovat obvykle jezdíme do supermarketu asi 4 km od ubytování, kde se dá jídlo pořídit za velmi dobré ceny.  Jen maso bývá dražší, ale to na dovolené příliš neřešíme. Jinak hezká je procházka po Cavalese, v lednu je hlavní třída nazdobena světýlky jako v New Yorku.

Na lyžovačku si můžete vybrat ze 3 středisek, o kterých se postupně lehce rozepíšu. Po zakoupení permanentek máte všechny svahy otevřené a už záleží jen na Vašich dovednostech, jestli si vyberete modrou, červenou nebo se postíte do černé sjezdovky. Navíc je naprosto skvělý, že kamkoliv si si pověsíte batoh se svačinou, tam ho prostě najdete. No řekněte, taková hloupost a jak potěší 🙂

Alpe Cermis – neskutečně dlouhá hlavní sjezdovka nabízí 6 km tratě, kterou sjet v jednom kuse je opravdu fyzicky náročné. Na vrcholek Vás vyvezou celkem tři vleky, z toho první a druhá  je kabinka, třetí je 4-sedačka. Po levé straně sjezdovky jsou i další vleky, které jsou vzájemně propojené, jako to ostatně všude ve velkých střediscích bývá. Za zajímavost také stojí, že okolo 10. ledna tu bývá ukončení Tour de ski, kdy běžkaři zakončují náročnou tour ještě náročnějším výjezdem na běžkách na první stanici lanovky právě po sjezdovce. Dolů je to obtížné a nahoru si to vůbec nedovedu představit. Už několikrát jsme tam fandili například Lukáši Bauerovi a sami jsme nevěděli, jestli nás víc zmáhá soucit se závodníky nebo obrovský adrenalin ze samotného závodu.

 

centrum Latemar – Úžasné, nádherné, obrovské!!!!         Celé středisko se rozprostírá pod několika vrcholky hor, že ani není možné vidět z jednoho konce na druhý. Kolikrát, když sjíždít jednu sjezdovku za druhou, máte už pocit, že to dále nemůže vést, ale opak je pravdou. Nám se na tom velice líbí, že prostě není možné zabloudit, všechny vleky a kabinky jsou skvěle propojené a když máte strach ze sjezdu např. černé sjezdovky, vždy je alternativa jak jet po červené, nebo dokonce modré sjezdovce. Navíc je zde krásný snow park, na kterém se vyřádí jak příležitostní jezdci, tak i zkušení ´´skokani´´ Dokonce nechybí ani nafukovací matrace na doskoky, ale to jsem nikdy nevyzkoušela

Všechny sjezdovky zahrnují 12km lehkých tratí(modrých), 29 středně těžkých(červených) a 7km obtížných kopců, tzv. černých sjezdovek. Nahoru Vás přepraví buď otevřené sedačky od 2 míst až po 8 sedadel vedle sebe, nebo kabinky. Ty vyhledávám já, když je mi zima…. A jestli máte pocit, že do Dolomit můžete až s dospělými dětmi, tak opak je pravdou. My sami jsme tam například naučili obě své holky lyžovat už ve 4 letech, protože místní sjezdovky jsou absolutně rovné a vždy si někde najdete jen pozvolný plácek.
centrum ski area alpe Lusia – krásná, široká a dlouhá sjezdovka je takovým středobodem tohoto menšího střediska. Právě na tomto svahu naučíte své děti lyžovat, nebo si lépe osvojíte ´´cárvové´´ oblouky či jízdu na prkně. Po pravé i levé straně jsou samozřejmě prudší sjezdovky, ale pro vypilování Vašeho umění je právě tato ta pravá. Navíc dole je pěkný stánek s bombardýnem a malý ski park s jezdícím kobercem pro Vaše prťátka.

Renáta Daňková

Autor: Renáta Daňková

Ahoj, jsem úplně normální ženská, která ráda ve svém volnu cestuje. Více než 20 let mám kamenný obchod v Čáslavi a k němu přibyl sportovní e-shop www.sport-d.cz. S mojí rodinou se snažíme žít aktivnějším životem a tak rádi vyrážíme na různá nová místa a tím pádem i dovolené si děláme akčnější. A protože si vždy dopředu sháním různé informace o lokalitě, kterou chceme navštívit, ráda se s Vámi o ně podělím…

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.