Nassfeld – rakouské středisko s italskou kávou

Jak už jistě víte, miluji rakouskou přírodu a i letošní prázdniny jsme s rodinou měli potřebu zavítat do tamější přírody. Letos výběr místa padl na Korutany, oblast Nassfeld. Nic moc jsme o tomto koutu země nevěděli a na netu byly informace spíše o zimním, lyžařském období. Sehnali jsme si ale pronájem krásného apartmánu (opět přes www.Homeaway.co.uk ) a vyrazili jsme.

Jak jsem již napsala, naše informace byly strohé, snad jen že do střediska vede nejdelší evropská lanovka, že se na vrcholku nachází nějaký aquatrail a že se všude pasou kravičky. To nám k představě docela stačilo : )

 

 

Co je Nassfeld?

Oblast Nassfeld si představte jako vysokohorské středisko, na domy menší než Špindlerův Mlýn, ale rozlohou přes 100 km sjezdovek, do kterého se můžete dostat buď lanovkou, kdy cesta trvá celých 26 minut nebo autem po silnici s prudším stoupáním plných serpentýn cca 12 km.

Cesta je ale bezpečná, nemusíte mít strach, že by jste měli pod sebou sráz. Na vrcholku je malé středisko obklopené spoustou hotelů a apartmánových domů, pár kaváren, 3 nástupní místa na lanovky + jeden malý krámek. My jsme bydleli ve velkém apartmánu s obrovskou terasou a krásným výhledem na zdejší kopce. Co Vám budu povídat, káva se tam pila znamenitě : )

Vás ale jistě zajímá samotné středisko, takže tady to máte… Na první pohled se zdá, že to musíte mít za dva dny proběhané, ale není tomu tak. V létě tam fungují 3 lanovky, na které si můžete pořídit kartu Nassfeld a pak je budete mít neomezeně k dispozici. My jsme karty dostali k ubytování, takže to pro nás bylo velmi příjemné. Každý kopec, který vyjedete, nabízí spoustu cest na různé strany a my jsme za celý týden snad nešli jednou pěšinkou dvakrát. Navíc se všude pasou kravičky, ovce, koně, občas musíte procházet přímo mezi nimi a nebo je (pokud máte strach jako já) obcházet blátem, borůvčím a podobným terénem. Kravičky můžou kamkoliv a když jsem stoupala do kopce, kráva mi stála v cestě a měla výraz jako že “tahle cesta patří mě” velkým obloukem jsem je obíhala 🙂

Navíc v této oblasti je větší množství průzračných jezírek, která Vám zpříjemní minimálně pohled. Koupat se v nich sice můžete, ale nejsou úplně nejteplejší. Na nejvyšším kopci najdete již zmíněný Aquatrail, což je taková stezka jak pro děti, tak i pro dospělé. Na kopci vyvěrá potůček, který teče cca 200 m do jednoho z jezírek a na jeho toku jsou postaveny různé kaskády, přelejvačky, korýtka, fontánky a podobné blbinky. Na samotném jezírku je postavena  pirátská loď a velký vodotrysk. Za nás tam dokonce byl vozík s kávou pro rodiče 🙂

A pokud máte děti větší jako my, můžete vyzkoušet zdejší ferraty. Já sama jsem se pasovala pouze do role fotografa, protože se mi ta skála zdála přeci jen trošku vyšší a tak vyrazila pouze dcera s manželem. Moc si výstup pochvalovali, zvolili si obtížnost B/C, občas se prý muselo lézt pouze po skále bez nášlapů, ale funěli spokojeností. Já, abych si nepřipadala jako břídil, dala jsem si za úkol zdolat vrcholek každého kopce, který mi stál v cestě, což se podařilo a dušička měla klid.

Dalším bonusem tohoto střediska je, že leží na hranici Rakouska a Itálie a tak když jsme si chtěli dát dobrou italskou kávu, přešli jsme asi 500 m z centra na italskou stranu a za poloviční peníze jsme si ji mohli vychutnat. Jak jsem si všimla, jezdí sem i hodně motorkářů, patrně kvůli serpentýnám, které je tak přitahují. Manžel tím taky vyhrožuje, já s ním ale nepojedu 🙁

A teď trochu prakticky – zcela určitě si pořiďte kartu Nassfeld, ušetří Vám spoustu peněz za lanovky. Navíc po vrcholku jezdí takový traktor – bagr s přívěsem, který Vás také přiblíží z jednoho na druhé místo a s kartou je opět zdarma. Pokud se chcete vykoupat, sjeďte do údolí, kde je jezero Pressegger sea a na pláž je vstup s kartou opět bez poplatku. Nákupy si udělejte ve městě Hermagor, cenový rozdíl oproti středisku je značný (což chápu) a výběr je také podstatně širší.

Ráda objevuji nová místa, ale sem se patrně ještě někdy vrátím.

Renáta Daňková

Autor: Renáta Daňková

Ahoj, jsem úplně normální ženská, která ráda ve svém volnu cestuje. Více než 20 let mám kamenný obchod v Čáslavi a k němu přibyl sportovní e-shop www.sport-d.cz. S mojí rodinou se snažíme žít aktivnějším životem a tak rádi vyrážíme na různá nová místa a tím pádem i dovolené si děláme akčnější. A protože si vždy dopředu sháním různé informace o lokalitě, kterou chceme navštívit, ráda se s Vámi o ně podělím…

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.