Hitlerovo Orlí hnízdo

Samotné Orlí hnizdo se nachází v blízkosti města Berchtesgaden, který je na území Německa, ale v těsné blízkosti rakouských hranic a města Salzburg. V podstatě jde o budovu na vrcholku hory Kehlstein v nadmořské výšce 1834m. Hitler dostal toto sídlo k 50-tým narozeninám, tradovalo se, že v místnosti s monumentálním krbem se odehrávali dějiny Evropy, ale sám Hitler tam byl zruba 10x. Nicméně samotnou historii si prosím raději najděte sami, já ráda napíšu praktické informace ke vstupu.
Na samotný vrcholek hory se dostanete jedině tak, že na dobře značeném parkovišti zanecháte své auto (stejně Vás to dál nepustí) a půjdete si koupit vstupenku. Principem je, že těsně pod vrchol Vás může dovézt pouze organizovaný autobus. Najednou jich vyjíždí zhruba 6 a všechny jsou obvykle plné. Zhruba v polovině cesty se silnice trochu rozšíří a vy míjíte autobusy, které jedou z vršku. Tato vysokohorská silnice s množstvím zatáček (serpentýn) a s převýšením 700m na 6-ti kilometrech se řadí mezi jeden z divů světa a věřte mi, že slabším povahám bude pěkně úzko.
Po dojezdu pod vrchol je lepší si rovnou zamluvit čas, kdy se budete chtít vrátit dolů. Autobusy jezdí zhruba po půl hodině. Jakmile budete mít zamluvený odjezd, můžete vyrazit k výtahu, který je vytesán ve skále a vede k němu tunel o délce asi 120m. Těsně před vstupem do výtahu ještě projdete mramorovou kopulovitou místností a pak směle vzhůru. Samotný výtah vás oslní leskem, ale nejedná se o zlato, ale o leštěnou měď. Cesta vzhůru je dlouhá 140 m a jen těžko si lze představit, kolik potu na tento výtvor muselo padnout.
Výhled z vrcholu hory je ale opravdu krásný a kdyby nebyl spjat se jménem A. Hitlera, byl by jistě ještě krásnější.

Renáta Daňková

Autor: Renáta Daňková

Ahoj, jsem úplně normální ženská, která ráda ve svém volnu cestuje. Více než 20 let mám kamenný obchod v Čáslavi a k němu přibyl sportovní e-shop www.sport-d.cz. S mojí rodinou se snažíme žít aktivnějším životem a tak rádi vyrážíme na různá nová místa a tím pádem i dovolené si děláme akčnější. A protože si vždy dopředu sháním různé informace o lokalitě, kterou chceme navštívit, ráda se s Vámi o ně podělím…

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.