Průhonický park

Také máte představu, že Průhonický park je krásná zahrada s romantickým zámkem, kde se natáčele spousta pohádek a kde se projdete okolo rybníčků pomalou chůzí a tím to končí? Omyl!!! Největší okruh měří 10km a vede krásným lesoparkem protkaný říčkou Botič a Zdimeřickým potokem, okolo rybníků Labeška a Bořín.

Park je v podstatě rozdělen na dva díly, kdy v přední a známější části je již zmíněný zámek, množství menších rybníčků, splavů, krásných keřů (zejména rhododendronů a azalek), osázené skály skalničkami a cestičky, po kterých se procházíte jak panovníci  vyšší šlechty. Dle mapky, kterou dostanete po zaplacení vstupného, se můžete proplétat množstvím cestiček, nebo sledovat I. okruh, který měří zhruba 2,5km.

Druhý okruh, žlutě značený, Vás částečně zavede i do druhé části, na hráz rybníka Labeška, ale hned se znovu stáčí zpět, k zámečku. Ten by měl měřit 5km.

A třetí okruh 10-ti kilometrový, na který bych ráda upozornila, Vás provede kompletně celým parkem a dostanete se až do nejzažšího koutu. Navíc mezi stanovištěmi 27 a 28 po pravé straně, můžete vidět velký dub, kterým se dá projít. Bohužel jeho kmen je již hodně ztrouchnivělý a rozpadající se, ale koruna stromu, dle mého laického pohledu, je naprosto zdravá.

Doporučuji držet se červeného značení podle mapky, protože v zadní části půjdete z jedné strany rybníka Bořín kolem vody, ale po straně druhé Vás cesta vyvede na skálu a na rybník se můžete dívat z výšky. Pohled je to skutečně kouzelný, navíc umocněný rozkvetlými skalničkami na skalní zábraně.

Průhonický park je památkou Unesco a Národní kulturní památkou. Najdete zde velké množství jak domácích, tak i cizokrajných dřevin, ale o tom je lépe si přečíst na oficiálních stránkách www.parkpruhonice.cz . Já sama za sebe, očima člověka, který má rostliny sice rád, ale nijak zvlášť jim nerozumí, musím, říct, že je vážně se na co dívat. A pokud vyrazíte v této době, tj. v první polovině května, tak všudypřítomné rozkvetlé rhododendrony Vám udějí pocitově velmi dobře.

A ještě jedna malá poznámka – jestli jsem Vás zlákala a opravdu si uděláte do parku výlet, tak levné parkovné najdete mezi první a druhou částí, což znamená, že projedete průhonickým náměstím, silnice povede z kopce dolů a po vyjetí z Průhonic se na první křižovatce dáte doleva. Parkovné stojí 50,-kč na den (na náměstí 40,-kč na hodinu) a vstupné zde také můžete zaplatit.

Renáta Daňková

Autor: Renáta Daňková

Ahoj, jsem úplně normální ženská, která ráda ve svém volnu cestuje. Více než 20 let mám kamenný obchod v Čáslavi a k němu přibyl sportovní e-shop www.sport-d.cz. S mojí rodinou se snažíme žít aktivnějším životem a tak rádi vyrážíme na různá nová místa a tím pádem i dovolené si děláme akčnější. A protože si vždy dopředu sháním různé informace o lokalitě, kterou chceme navštívit, ráda se s Vámi o ně podělím…

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.