Pěšky kolem Sázavy

Protože byla krásná sobota, vydali jsme na pěší tůru mezi obce Ledeč nad SázavouSvětlá na Sázavou a počítali jsme s okruhem zhruba 16km. Naše výchozí místo jsme zvolili v obci Vilémovice, kde jsme zanechali auto na parkovišti a vyrazili jsme po žluté, kolem Vilémovického zámečku. Cesta ze začátku nám nic moc neříkala, protože vedla po polní cestě, ale jakmile se za obcí Pavlov přenesla do lesa, bylo to rázem jiné kafe. Místní lesy vypadaly velmi upraveně a hlavně mechový koberec jim dodával příjemný pohled. 

sazava

U žebrákovského kopce máte možnost pokračovat dále po žluté, ale my jsme sešli na modrou, protože i tak se nám zdála být procházka dost dlouhá. Po jednom výstupu z lesa se nám otevřel výhled na vážně moc hezkou louku jako z pohádky. Lemována byla vzrostlými vřesy a nám to připadalo jako ideální místo na svačinu a tak jsme se trochu posilnili.

Všude byla cesta velmi dobře značena, jen v obci Leštinka si pamatujte, že musíte přejít hlavní silnici a vydat se po cestě dolů k vodě. To bylo jediné místo, kde jsme trochu tápali.

 

Jakmile přijdete k řece Sázavě, dalších zhruba 6 km Vás bude velmi bavit. Jedná o přírodní rezervaci Stvořidla, která se stala velmi populární a je i hojně navštěvovaná. Cesta vede lesní pěšinkou kolem řeky, kdy z  jedné strany máte vzrostlé stromy, skalní převisy a ze strany druhé vodu, ze které se klubají velké i malé kameny. A to vše s přírodním hudebním doprovodem ptactva a řeky Sázavy.

Cesta podél vody utekla jako by nic a zpět do Vilémovic jsme se museli napojit znovu na žlutou. Stejně jako na začátku, tak poslední  zhruba 2 km už nebyly tak záživné. Nevím, jestli to už bylo naší únavou, nebo jestli jsme se namlsali hezkou krajinou v průběhu cesty.

Každopádně na příště máme v plánu nechat auto v Ledči, dojet do Sázavy vláčkem (což může být pro někoho také zážitek) a tím pádem cesta  zpět povede pouze podél vody. A že kolem řeky není žádné ´´hluché´´ místo, tak to Vám můžu slíbit.

Jestli i vy máte nějaké zkušenosti s tímto krajem, budu ráda, když se nimi podělíte. Mějte se fajn

Renáta Daňková

Autor: Renáta Daňková

Ahoj, jsem úplně normální ženská, která ráda ve svém volnu cestuje. Více než 20 let mám kamenný obchod v Čáslavi a k němu přibyl sportovní e-shop www.sport-d.cz. S mojí rodinou se snažíme žít aktivnějším životem a tak rádi vyrážíme na různá nová místa a tím pádem i dovolené si děláme akčnější. A protože si vždy dopředu sháním různé informace o lokalitě, kterou chceme navštívit, ráda se s Vámi o ně podělím…

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.