Krása v okolí Jevan

Jestli máte okolí Prahy spojené stejně jako já s nákupní zónou či zástavbou satelitních městeček, dočtěte tento článek až do konce, vezměte kolo nebo si nazujte pohodlné boty a vyražte. Ptáte se kam? Do krásného bukového lesa v okolí Jevan!!

Na východní straně Prahy se rozprostírá národní přírodní rezervace Voděradské bučiny, která je propletená jak dobře značenými turistickými trasami, tak i cyklostezkami. Cesty jsou buď posypané štěrkem, nebo se jedná o klasické lesní cesty, které se mi ale zdáli hezky upravené. My sami jsme si vybrali pro začátek výlet pěšmo, dali jsme si okruh cca 16,5km dlouhý a na mapce níže jsem ho označila přerušovanou růžovou čárou.

Auto jsme nechali v obci Louňovice a po červené jsme vyrazili kolem 4 rybníků, které byly naskládány těsně za sebou. Tato cesta byla zároveň vedena i jako cyklostezka a už se sama těším, až právě sem vezmu i své děti na kolo.

Hned za prvním rybníkem ale nezapomeňte obejít závoru,  jednodušše se stále držte po pravé straně vody, dokud nebudete míjet modrou trasu. Až přijdete na rozcestník s názvem ´´Jevanský rybník´´ a budete-li chtít šlapat jako my, vydejte se po modré do kopce. Je to jediná část této příjemné procházky, kdy se trochu zadýcháte, ale co by jste neudělali pro své zdraví. Po výstupu k Lenhartově studánce se Vám rozproste vážně hezký bukový les s parádním kobercem z listí, kde je také možnost parkování. Poté půjdete dále po červené, i když kousek po silnici. Nicméně to netrvá dlouho a navíc tam není žádný velký provoz. Cesta končí u rybníka na kraji vesnice Černé Voděrady, kde jsme se dali svačinu a napojili se na žlutou turistickou cestu. Tady bych ráda upozornila, že se vážně jedná o turistickou trasu, která vede lesem a vyjímkou nejsou kořeny a kameny.

Když jsme dorazili na rozcestník ´´Voděradské bučiny´´ mohli jsme pokračovat stále po žluté a stejnou cestou se vrátit k autu, nám se ale ještě nechtělo tento les opustit a tak jsme zabočili na ´´modrou´´ a do Louňovic jsme se vrátili přes lom Kaménka, odkub byl vzat základní kámen na stavbu Národního divadla.

 

Celá tato procházka se nám vážně líbila a nikdy předtím bychom si ani nepředstavili, jak může být okolí Prahy přírodně hezké. Jak jsem už napsala v začátku, příště vezmeme kola a budeme objevovat nová krásná místa.

Renáta Daňková

Autor: Renáta Daňková

Ahoj, jsem úplně normální ženská, která ráda ve svém volnu cestuje. Více než 20 let mám kamenný obchod v Čáslavi a k němu přibyl sportovní e-shop www.sport-d.cz. S mojí rodinou se snažíme žít aktivnějším životem a tak rádi vyrážíme na různá nová místa a tím pádem i dovolené si děláme akčnější. A protože si vždy dopředu sháním různé informace o lokalitě, kterou chceme navštívit, ráda se s Vámi o ně podělím…

Komentujte. Vaše názory mne zajímají.